Ładowanie na stacjach publicznych
W Polsce jest coraz więcej publicznych stacji ładowania udostępnianych przez różnych dostawców. Wystarczy dobry plan, a długa podróż samochodem elektrycznym nie będzie stanowić problemu
Ładowanie w trasie. To proste
Pod koniec sierpnia 2021 roku w Polsce funkcjonowało 1 631 ogólnodostępnych stacji ładowania, co przekłada się na 3 178 pojedynczych punktów ładowania. Warto w bagażniku zawsze mieć kabel z odpowiednim adapterem. W zależności od natężenia prądu (A) i liczby faz przepływu prądu w urządzeniu ładującym, akumulatory Twojego samochodu mogą być doładowane mocą do 11 kW.
Płatności za korzystanie z publicznego ładowania
Jak to właściwie działa? O czym muszę pamiętać? Jak naliczana jest opłata? Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najważniejsze pytania.
Inne opcje ładowania
Ładowanie na stacji publicznej, za pomocą stacji Wallbox zainstalowanej przez pracodawcę czy we własnym domu. Możliwości jest wiele. Poznaj wszystkie.
Praktyczne informacje o ładowaniu akumulatorów w trasie
Ile stacji ładowania znajduje się obecnie na terenie Polski?
W Polsce jest coraz więcej publicznych stacji ładowania udostępnianych przez różnych dostawców. Pod koniec sierpnia 2021 roku w Polsce funkcjonowało ponad 1 630 ogólnodostępnych stacji, co przekładało się na 3 178 pojedynczych punktów ładowania.
Jak wyszukać stację ładowania?
Przed daleką podróżą zalecamy zapoznanie się z lokalizacją ogólnodostępnych stacji ładowania. Na pewno znajdziesz tam wystarczającą liczbę punktów ładowania, aby wygodnie dojechać samochodem elektrycznym do celu.
Ile kosztuje miesięcznie użytkowanie samochodu elektrycznego?
Zużycie energii przez Opla Mokkę‑e wynosi około 18 kWh na 100 kilometrów. Przy cenie energii elektrycznej wynoszącej 0,80 zł/kWh (stan na 03.2022), koszt 18 kWh to około 14 zł. To nieporównywalnie mniej niż tankowanie samochodu z napędem spalinowym. Porównanie kosztów przeglądów, serwisów i ubezpieczenia też wypada na plus dla elektryka.
Jak prąd jest wykorzystywany podczas ładowania akumulatorów?
To zależy od urządzenia ładującego i miejsca, w którym się znajdujesz. Typowe małe stacje ładowania prądem przemiennym (AC) oferują zwykle moc 11 lub 22 kW. Większe stacje ładowania udostępniają zwykle do 43 kW dla prądu przemiennego i do 150 kW dla prądu stałego.